НОВОСТИ ФУТБОЛА | СТАТЬИ | ОБЗОРЫ | ВИДЕО | РЕЗУЛЬТАТЫ LIVE | КОНТАКТЫ | КОТИРОВКИ

###Зоря - Металіст. Тактичний аналіз матчу ###

«Емоції після зустрічі з киянами у нас давно вляглися. Нам треба було виграти - і ми це завдання вирішили. По-перше, не так часто ми вигравали в «Динамо», по-друге, цей матч дуже багато чого вирішував, якщо б ми не здобули перемогу, то в боротьбі за друге місце було б дуже нелегко. Ці дві причини основні. Ви ж розумієте, нам не можна очки втрачати, так що мотивація на найвищому рівні. Гравці розуміють, що залишилося зовсім небагато - потрібно просто виграти три матчі», - заявив перед матчем головний тренер «Металіста» Мирон Маркевич.

«Думаю, через те, що перед нами не стоїть жодних завдань - до євро кубкової зони ми не потрапимо, вилетіти не вилетимо - у хлопців і психологічний настрій відповідний. Чекають закінчення чемпіонату і відпустки», - зазначив наставник «Зорі» Юрій Вернидуб. З огляду на появу інформації про стимулювання луганчан третьою стороною, така заява наставника луганської команди виглядала, як спроба заспокоїти суперника.

У матчі минулого туру харків'-яни добилися перемоги над київським «Динамо» з рахунком 2-0. Перемоги, яка зробила команду Маркевича явним фаворитом в боротьбі за друге місце, що дозволить в наступному сезоні виступити в Лізі чемпіонів. Що стосується кадрової ситуації, то у «Металіста» проблем більше - Барвінко, Жажа, Фініньо, Дішленкович та Азеведо травмовані, а Краснопьоров дискваліфікований, тоді як в луганчан участь в грі не зміг прийняти лише Каменюка, що зазнав травми в попередньому матчі «Зорі» проти команди Хуанде Рамоса.

Формації команд

Юрій Вернидуб прогнозовано наситив центральну частину поля з намаганням обмежити в просторі суперника. Грицай з Галюзою в опорній зоні, над ними Любенович з функціями конструктора атак господарів поля, на одній лінії з ним Худзік справа та Хомченовський зліва, на вістрі Даніло. Лінія захисту - Шуніч з Вернидубом в центрі, по краях Ігнатьєвіч, який активно підтримує атаки луганчан, та Ярмаш, в воротах Сантіні.

Мирон Маркевич за відсутності Краснопьорова, який доволі несподівано став гравцем основи «Металіста», віддав перевагу в пару до Едмара в центр поля Хав'єру, що переважно працює на футбольному полі на крок вище. Його позицію зайняв Бланко, Соса - лівий вінгер та Марлос – правий. Цього разу, особливо в першому таймі, вони часто змінювали фланги, що в якійсь мірі мало стати несподіванкою для гравців «Зорі», адже в переважній більшості матчів Марлос працює виключно як правий вінгер з зміщенням в центральну частину поля, відкриваючи зону для Вілягри. Єдиний форвард - Марко Девич. В захисті - Березовчук з Папою Гує в центрі, Пшеничних лівий захисник і Вілягра правий латераль.

Враховуючи попередні матчі харків'ян проти «Шахтаря» і «Динамо», що забрали в першу чергу багато психологічних сил та емоцій, «Металіст» розпочав в гру в середньому темпі. Луганчани напроти по перших хвилинах намагались активно застосовувати «форчекінг» на захисників суперників. Даніло з фланговими півзахисниками при розвитку атаки харків'ян підіймались вище, створюючи тиск на них. Це створювало певні неприємності при побудові атак «Металіста», та в якійсь мірі вирівнювало гру, адже потенційно при перехопленні м'яча на половині поля суперника «Зоря» могла загрожувати розвитком небезпечних атак з ходу.

Але не зважаючи на певну вихолощеність харків'ян попередніми поєдинками, все ж перевага в володінні територією та контролю гри була за ними. Завдяки високій позиції Вілягри в атаці і хорошій взаємодії з Марлосом харків'яни чинили тиск та розвивали свої атакуючі дії переважно правим флангом нападу, створюючи чисельну перевагу на фланзі, або ситуації два проти двох, що, зважаючи на індивідуальну майстерність Марлоса та його вмінню працювати один в один, несло найбільшу небезпеку воротам Сантіні. Фактично підопічні Маркевича перебудовувались в атакуючих діях на гру в три захисника.

На малюнку нижче показаний розвиток гольової атаки харків'ян. Вілягра з Марлосом створюють ситуацію два проти двох на фланзі, в захисті «Зорі» з'являється вільний простір між центральним захисником та лівим захисником, куди відразу зміщується Соса. Завдяки взаємодії з Вілягрою Марлос зміщується в центр, Хав'єр витримує глибину атаки не дозволяючи захисникам активно протистояти Марлосу. Також варто звернути увагу, що в цій атаці «Металіст» добре використовував ширину поля розтягуючи захист суперника.

Форчекінг - хокейний термін, яким позначається загальний тиск нападників на захисників суперника біля чужих воріт. Форчекінг у футболі може визначатися як тиск, який чиниться центральними та фланговими нападниками (в даному випадку Хомченовським і Худзіком) на захисників суперника не дозволяючи розпочинати атаку команди. Такий тиск на захисників застосовується до тих пір, поки гра розвивається на чужій половині поля.

Головна відмінність форчекінгу від пресингу полягає в тому, що пресинг застосовується в певних зонах футбольного поля завдяки кількісному збільшенню гравців, що створюють тиск на суперника з метою перехоплення м'яча.

Починаючи з 30 хвилини луганчани здійснили певні перебудови в формування розвитку атак. Худзік перемістився на правий край півзахисту, де вочевидь не комфортно себе почував Хомченовський, що тепер діяв в центральній частині поля під Даніло, та розпочинав атаки господарів поля з глибини. Даніло більше зміщувався на лівий фланг нападу, намагаючись використати зону, в яку не достатньо добре в першому таймі повертався Вілягра. Знову можна вести мову, що як і на початку гри більшим рухом та активністю на полі «Зоря» десь вирівняла гру, та отримала декілька непоганих підходів до воріт Горяїнова.

В перерві Юрій Вернидуб провів заміну форварда: замість Даніло вийшов Яннік Болі. Напевне наставника луганчан не задовольняла гра єдиного нападника на вістрі, а саме його дії безпосередньо пов'язані з тиском на захисників в центрі. Даніло переважно зміщувався на фланг і звідти намагався вести атакуючі дії. Худзік і Хомченовський повернулись до свої стартових позицій. Можливо саме збільшення тиску на центральних захисників «Металіста», якого не було в першому таймі від Даніло, викликало не узгодженість дій між ними та Горяїновим, що в підсумку призвело до голу.

Після пропущеного м'яча Хав'єр, який і в першому таймі активно працював в напад, піднявся ще на крок вперед, збільшуючи чисельно групу атаки, що відображено на картинці вище, що можна змалювати, як перебудову в - 4-1-4-1.

Перевага «Металіста» наростала по ходу другого тайму прямо пропорційно втомі, що сильно позначалась на індивідуальних якостях виконавців «Зорі». Якщо раніше вони компенсували нижчу індивідуальну майстерність завдяки фізиці та руху, то починаючи з хвилини 65 – 70, луганчанам вже не було що протиставляти суперникам.

За рахунку (1-3), Вернидуб спробував змінити ситуацію випустивши на поле другого форварда, замість Худзіка з'явився Лакі Ідахор, що розташувався на вістрі поряд з Янніком Болі, Любенович змістився більше до лівого флангу півзахисту луганчан, таким чином, перебудовуючись в – 4-4-2. Заміни Мирона Маркевича не змінювали формацію: Вілліан зайняв місце Соси лівого вінгера, Девіч розташувався під Крістальдо, а Хав'єр знову опустився на крок нижче, формуючи пару центральних півзахисників з Торресом.

Підсумок

«Металіст» здобув першу з трьох необхідних перемог, в якісь мірі не використовуючи весь свій потенціал, лише місцями показуючи свої можливості. Однак цього виявилось достатньо у протистоянні з «Зорею». Навіть за таких умов окремо варто виділили Хосе Сосу і Клейтона Хав'єра, що демонструють свій високій рівень незалежно від суперника, легко змінюючи позиції на полі, комфортно працюючи з користю для команди, як на місці лівого вінгера чи правого в випадку Соси, чи в позиції глибокого плеймейкера, або атакуючого півзахисника в випадку Хав'єра.

В складі луганської «Зорі» на окрему увагу заслуговує лівий захисник Ігнатьєвич, який достатньо ефективно веде наступальні дії, і хоча в цьому протистоянні він не справлявся з Марлосом та Вільягрою, але якщо аналізувати склади команд нижньої вісімки української ліги, то Ігнатьєвич вигідно буде виділятись на фоні свої конкурентів.